Pięciornik krzewiasty. Charakterystyka i sposoby uprawy

Pięciorniki krzewiaste łączą łatwość uprawy z efektownym wyglądem. To krzewy, które biją rekordy pod względem intensywności i długości okresu kwitnienia. Prezentujemy trzy najpopularniejsze odmiany pięciorników. Omawiamy podstawowe zasady przygotowania doboru i pielęgnacji tych efektownych krzewów. Z artykułu dowiesz się, jak zadbać o to, aby pięciornik rósł szybko i kwitł obficie w Twoim ogrodzie.

Co wyróżnia pięciorniki?

Cechą szczególną pięciorników jest gęsty, niski i rozpostarty pokrój. Nie przekraczają wysokości 1 m i 1,5 m średnicy. Ich największym atutem są piękne kwiaty. Nie są duże, lecz bardzo liczne i utrzymują się przez kilka miesięcy. O efektownym wyglądzie krzewów decydują też zielone, lancetowate liście, które gęsto pokrywają pędy. Jednak nie są to jedyne powody popularności pięciorników. O ich pozostałych zaletach mówi specjalista reprezentujący sklep ogrodniczy online Ogród Śląski: – Sukces w uprawie pięciorników nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy. Poza momentem sadzenia i dłuższymi okresami suszy nie wymagają podlewania. Są odporne na niskie temperatury i choroby. Nie mają dużych wymagań glebowych – rosną dobrze nawet na słabych, piaszczystych gruntach. Do nawożenia należy stosować preparaty wieloskładnikowe do krzewów kwitnących. Aby uzyskać odpowiednie zagęszczenie i zdrowy wzrost pięciorników, wystarczą regularne cięcia – sanitarne i formujące.

3 najpopularniejsze pięciorniki krzewiaste: Goldfinger, Goldstar i Abbotswood

Różne odmiany pięciorników łączy podobny pokrój i maksymalne rozmiary, a także wymagania stanowiskowe, glebowe i pielęgnacyjne. W związku z tym głównym kryterium staje się intensywność i czas kwitnienia. Jeżeli interesują Cię kwitnące krzewy ozdobne do ogrodu, optymalnym wyborem będą trzy efektowne odmiany:

  • Goldfinger – krzew nadaje się do wszystkich ogrodów, do uprawy rabatowej i na niskie żywopłoty, dorasta do 1 metra, ma duże, jaskrawożółte kwiaty, które pokrywają pędy od maja do września;
  • Goldstar – wysoki na 80 cm i szeroki na około metr, zaczyna kwitnąć w czerwcu, a jego złocistożółte, duże kwiaty (do 5 cm średnicy) utrzymują się do późnej jesieni, doskonale prezentuje się w różnych konfiguracjach (jako roślina szpalerowa i okrywowa), w tym także w połączeniu z innymi odmianami pięciorników krzewiastych, np. z białą Abbotswood czy różową Pink Beauty; 
  • Abbotswood – kwitnie biało od maja do października, osiąga 120 cm wysokości, ma gęsty pokrój i silnie rozrasta się na boki, dlatego wymaga regularnych cięć formujących, szczególnie przy uprawie szpalerowej i przy tworzeniu żywopłotów. 

Pięciorniki to krzewy, które łączą łatwość uprawy z wysokimi walorami dekoracyjnymi. Można je polecić początkującym ogrodnikom i osobom, które chcą szybko i łatwo upiększyć swój ogród, balkon czy taras.

Artykuł partnera

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 37