Kryteria wyboru kontenera na śmieci

Jesteśmy przyzwyczajeni, że odbiorem odpadów zajmuje się za nas gmina. Czasami musimy jednak pozbyć się śmieci we własnym zakresie. W takiej sytuacji warto zamówić kontener. Przyda się on na przykład podczas wiosennych prac porządkowych czy remontu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kontenera na śmieci, aby szybko i bezpiecznie pozbyć się wszystkich odpadów, a jednocześnie nie przepłacić?

Rodzaj odpadów

Przy wyborze kontenera na śmieci trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj odpadów. Często zamawiane są pojemniki na gruz. Wyróżnia się trzy jego rodzaje:

  • gruz czysty: cegły, beton, ceramika, porcelana, niewielka ilość tynku;
  • gruz zmieszany: wszystkie elementy czystego gruzu, a dodatkowo tworzywa sztuczne, wełna mineralna, styropian, duża ilość tynku, siatki montażowe, folie malarskie, płyty gipsowo-kartonowe;
  • gruz zanieczyszczony: wszystkie elementy czystego i zmieszanego gruzu, a dodatkowo papa, spalenizna, guma czy trawa syntetyczna.

W kontenerach składuje się jednak nie tylko gruz. Używa się ich także do wywozu gabarytów, odpadów zmieszanych czy zielonych. Co ważne, poszczególnych rodzajów śmieci nie można ze sobą mieszać, ponieważ są one składowane lub przetwarzane w różnych miejscach i na różne sposoby.

Pojemność kontenera

Wybierając kontener na śmieci, trzeba również wziąć pod uwagę jego pojemność. Powinna być ona dopasowana do ilości odpadów, której chcemy się pozbyć. Firmy zajmujące się wywozem śmieci oferują pojemniki o różnej objętości: od big bagów, które sprawdzą się przy pracach porządkowych czy niewielkich remontach, po kontenery o pojemności nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych, umożliwiające pozbycie się bardzo dużej ilości odpadów. Oczywiście im większy kontener, tym wyższa cena jego wynajmu, więc warto się dobrze zastanowić, jakiego pojemnika naprawdę potrzebujemy, aby nie przepłacić.

Miejsce podstawienia kontenera

Nie bez znaczenia jest także miejsce podstawienia pojemnika. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejszą odległość ma do pokonania kierowca firmy wynajmującej kontenery na odpady, tym cena usługi będzie niższa. Jeśli chcą Państwo pozbyć się śmieci w województwie łódzkim, dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z firmą zapewniającą kontenery na śmieci SAWO Recykling spod Łodzi. Oferuje ona wywóz różnego rodzaju odpadów, w tym niebezpiecznych, zarówno w stolicy województwa, jak i otaczających ją powiatach. Zapewnia szeroki wybór pojemników o pojemności od 1 do 34 m3, które można zamówić online lub telefonicznie.

Artykuł partnera

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 38