Kiedy i w jakich pomieszczeniach przydaje się nagrzewnica?

Po nagrzewnice elektryczne lub olejowe sięgają zarówno profesjonalne ekipy budowlane, organizatorzy imprez plenerowych, czy w końcu także właściciele domów jednorodzinnych. Są to urządzenia umożliwiające dogrzanie  pomieszczenia do pożądanej temperatury, co jest kluczowe, aby wykonać różnego rodzaju prace wykończeniowe. Nie jest jedyne zastosowanie nagrzewnic. W artykule wyjaśniamy, kiedy warto zaopatrzyć się w ten sprzęt.

Rodzaje nagrzewnic

Dostępne są trzy podstawowe rodzaje nagrzewnic. Podczas wyboru konkretnego modelu powinno się zwrócić uwagę na takie kwestie, jak m.in. kubatura pomieszczenia i zastosowany w nim system wentylacji.

Na tej podstawie można zdecydować się na:

  • nagrzewnice elektryczne – przyjazne dla środowiska, nie emitują spalin, zasilane agregatem lub siecią elektryczną, odpowiednie do zastosowania w obiektach z niesprawnym systemem wentylacji, polecane zwłaszcza do pomieszczeń małych i średnich,
  • nagrzewnice olejowe – generują spaliny, mogą być użytkowane w pomieszczeniach średnich i dużych, z dobrą wentylacją lub możliwością przewietrzenia obiektu,
  • nagrzewnice gazowe – cechują się niskimi kosztami eksploatacji, ich wadą jest emisja spalin, dlatego wykorzystuje się je w pomieszczeniach ze stałym dostępem powietrza lub bardzo dobrą wentylacją.

Jeśli nagrzewnica jest potrzebna jedynie na krótki czas, warto skorzystać z opcji wynajmu – jedną z firm świadczących takie usługi jest wypożyczalnia sprzętu budowlanego Verent z Łodzi.

Zastosowanie nagrzewnic elektrycznych, olejowych i gazowych

Nagrzewnice są powszechnie wykorzystywane do prac wykończeniowych prowadzonych w sezonie jesienno-zimowym. Niektóre roboty mokre (jak tynkowanie czy wylewanie posadzek) wymagają bowiem utrzymania odpowiednio wysokiej temperatury. Na zakup czy wynajem nagrzewnicy elektrycznej lub olejowej często decydują się ekipy wykonujące prace budowlane i korzystające z  rozwiązań  namiotowych.

Wydajne nagrzewnice elektryczne znajdują też zastosowanie jako źródło ciepła w magazynach, halach produkcyjnych i warsztatach. Sprawdzają się także w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, gdy konieczne jest ich dodatkowe i krótkotrwałe dogrzanie. Ponadto nagrzewnic używa się wraz z osuszaczami powietrza do odprowadzenia nadmiaru wilgoci, np. po zalaniu piwnicy.

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 37