Jak radzić sobie z trądzikiem i jego skutkami?

Trądzik to choroba skóry objawiająca się najczęściej w wieku nastoletnim ale również występująca u osób dorosłych. Objawia się występowaniem na skórze stanów zapalnych, krost, grudek, zaskórników, rozszerzonych porów oraz w konsekwencji nieprawidłowego leczenia blizn oraz przebarwień pozapalnych.

Przyczyny trądziku

Do głównych przyczyn trądziku należą zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej, obecność bakterii beztlenowych, skłonności genetyczne, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, zaburzenie rogowacenia, nadmierna praca gruczołów łojowych.

W konsekwencji powstają zmiany zapalne, grudki, krostki, zaskórniki i rozszerzone pory, które w przypadku nieprawidłowego leczenia i pielęgnacji mogą doprowadzić do powstania przebarwień pozapalnych i blizn potrądzikowych.

Jaki zabieg na trądzik wybrać?

Przed przystąpieniem do wykonywania zabiegów na zmiany trądzikowe, ważne jest odbycie konsultacji z lekarzem dermatologiem, który zadecyduje czy w danym przypadku zabiegi mogą być skuteczne czy należy rozpocząć leczenie połączone z zabiegami wspomagającym leczenie trądziku.

Do najskuteczniejszych zabiegów na trądzik należą zabiegi łagodzące zmiany trądzikowe, wyciszające stany zapalne skóry i działające antybakteryjnie. Do takich zabiegów należą między innymi zabiegi laserowe, peelingi chemiczne na bazie kwasu TCA, retinolu, kwasu salicylowego czy glikolowego. W momencie, gdy na skórze nie ma aktywnych zmian zapalnych warto również stosować zabiegi złuszczające takie jak mikrodermabrazja korundowa czy peeling kawitacyjny  oraz zabiegi nawilżające np. infuzja tlenowa i mezoterapie bezigłowe.

Jaki zabieg na blizny po trądziku wybrać?

W przypadku pojawienia się blizn potrądzikowych najskuteczniejsze okazują się zabiegi przebudowujące skórę takie jak: radiofrekwencja mikroigłowa, mezoterapia igłowa np. z krzemem organicznym czy karboksyterapia.

Zabieg na przebarwienia

W przypadku przebarwień najskuteczniejsze zabiegi to zabiegi laserowe, z podczerwienią, zabiegi złuszczania naskórka takie jak: mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny czy peelingi chemiczne np. z kwasem azelainowy, retinolem, kwasem glikolowym i kwasem trójchlorooctowym.

Artykuł powstał  w ramach płatnej współpracy z RosaMed Clinic.

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 38